שאלות נפוצות

מה זה תזונאית תינוקות ?
אז בעצם.. אני דיאטנית:) סיימתי את לימודי באוניברסיטה העברית כדיאטנית  ולאחר סטאז בעין כרם אני גם קלינית:) העבודה עם תינוקות לא מאפשרת לי (מבחינתי..) להשתמש במילה דיאטנית. זה פשוט לא נשמע טוב....


למה תינוקות צריכים תזונאית ?
כשם שאכילה יכולה להיות מהלך פשוט וטבעי, כך מעצם היותה צורך בסיסי וקיומי היא גם יכולה לההפך למשהו מורכב. 
כולנו נולדנו עם מנגנון רעב ושובע בריא-  בדיוק זה המסמן לנו מתי להתחיל לאכול ומתי לסיים, סיבות שונות וביניהם אנחנו (ההורים) יכולות להוביל לכך ששהמנגנון הזה משתבש...ביניהן-
ריפלוקס
פגות
אשפוזים של תינוק
הזנה בזונדה
משקל לידה נמוך
ועוד לא מעט סיבות , יכולות להוביל לבעיה בתהליך ההזנה , תינוק שחווה קושי/טראומה/או חוסר הבנה של סימניו סביב האכילה עשוי לפתח דפוס אכילה בעייתי. ובעקבותיו עשוי לפגוע במיצוי תהליך הגדילה הנכון לו.

ומה עם ילדים שמשתפים פעולה באכילה אבל לא עולים במשקל?
אה.. לזה יתכנו כל מיני סיבות אך הדבר הראשון לבחון הוא את מיומנות האכילה של התינוק ואת הרכב המזון. אצל תינוקות כל ביס עשוי להיות משמעותי ויש לבחון כי התינוק מקבל מספיק מקורות של פחמימות חלבונים שומנים ויטמינים ומנרלים.

ואם התינוק שלי בן שנה אבל עוד לא לועס?
אז אני רוצה לראות את זה , כדי להבין אם זה קשוי של מיומנות אכילה או שאולי הוא פשוט לא נחשף עדיין? תינוק בן שנה שלא אוכל מוצקים עשוי בקרוב לסרב לאכול פשוט כי הוא רוצה לבד.. אני רוצה ללמד אותו לעשות את זה כך שגם יצליח. ואיך את מטפלת בתינוק שלא מוכן לאכול?
בשלב הראשון אני רוצה לראות את התינוק בסביבה הטבעית שלו. כי הרי עבור תינוק שלא ממש נהנה לאכול- הסיכוי שיסכים לאכול מחוץ לבית הוא לא מאוד גבוה. תצפית באכילה פותחת בפני הבנה רחבה יותר על הטמפרמנט של התינוק, על תקשורת האכילה , על העדפות המרקם והטמפרטורה שלו וכמובן על מיומנויות האכילה שלן- מה הוא באמת מסוגל לאכול בצורה יעילה , 
אחכ אני ממשיכה בתהליך , כן ממש תהליך -של חודשיים  שלמים, זה מצריך מחוייבות של המשפחה ושלי(ועל כן אני מוגבלת במספר המשפחות שאני מלווה במקביל) שבו דרך קשר יומיומי אנחנו מגיבים ביחד, למה שקרה ביום האתמול או אפילו בארוחה הקודמת (כן לפעמים אני מדברת גם כמה פעמים ביום עם אותה משפחה..) כדי ללמוד לקראת  לארוחה הבאה או ליום המחרת. 

את נותנת תפריט ?
אני נותנת , תפריט הבנוי מקווים למחשבה - יותר כמו סל פיקניק יומי.. מה אמור להיות ביומו של תינוק בהתאם לגיל שלו..איך זה יסודר על פני היום? גם לזה יש יותר מפתרון אחד, ולעיתים הרכב הארוחה וסדרה ביום ישתנה מיום ליום. 
אבל לפני הכל...

איך את גורמת לתינוק בכלל לפתוח את הפה?
זוכרים שאמרנו שיש סיבה לסרוב אכילה? אז זו נקודת המצוא מבחינתי לפענוח. ברגע שהסיבה או הקושי האמיתי נחשפים (ולא רק הסמפטום- המתבטא בסרוב לאכילה) אז אפשר לדבר גם על הרכבים , ועל מתכונים מעולים ופשוטים ולהגיע רגועים לארוחה ואפילו להצליח לאכול בה. 

אנחנו בדיוק בתהליך שינה,איך נוכל לעמוד בשני תהליכים?
מעולה!!! אוכל ושינה הולכים יחד- תינוק שלא אוכל טוב ביום לא יצליח לישון ותינוק שלא ישן טוב בלילה יהיה עייף ועצבני מידי ביום כדי ללמוד את כל מה שאכילה מצריכה ממנו.לפעמים בחינה חד פעמית מדוקדקת מספיקה כדי לבחון את התפריט היומי ולבדוק היכן כדאי ל"שפצר" אותו - כדי שהתינוק שלכם יגיע ערוך לשנת לילה טובה . 

כן בחיי!!! אפשר לישון לילה שלם ....(אבל איך מלמדים תינוק להרדם זה כבר לא הסיפור שלי..)

אז מה ההבדל בין דיאטנית בקופ"ח אלייך?
או... אז אין הבדל בתעודות שלנו, זה נכון לגמרה! יש דיאטניות מצויינות בקופת חולים ובכל זאת, העובדה שתינוקות מגיבים כ"כ מהר ומשנים דפוסים במהירות הבזק(אם קיבלו הכוונה טובה ועיקבית כמובן) הליווי הצמוד הוא הכרחי! כן ממש ככה , כדי להתאים כל הזמן אותנו אליהם (ולא להמתין לתור הבא שיקבע במקרה האופטימי לעוד שבועיים..). 
אבל.. אע"פ שאני לא בקופח, במידת הצורך או לבקשתכם אני יוצרת קשר עם רופא הילדים - כך שהתמונה היא מלאה, לא תקבלו הנחיות מבלבלות מכיוונים שונים. 

אבל התינוק שלי בכלל בגן...
ביקור בית יכול להיות גם ביקור גן.. כן :) חושבים יחד מה מתאים והגננת היא כמובן חלק משמעותי בתהליך (כנ"ל לגבי סבתא/מטפלת) 

וכמה עולה תהליך כזה ?
אז זהו,אתם זוכרים כן?! ברוב המקרים זה יהיה ביקור בית אצלכם במטבח. ואח"כ אנחנו לא מוגבלים במספר השיחות בינינו! חודשיים  שלמים!! אנחנו נדבר בדיוק כמה שצריך - נתכתב נסתמס ונעקוב בטבלה ! תשלחו לי תמונות סרטונים  וכל שאלה שיש לכם בסופר אם כדאי או לא..

טוב נו .. חודשיים שלמים יעלו  כמו 8 פגישות, לא ? 
אז לא! 
1150 ש"ח זו ההשקעה- בביקור בית, הנחיית כל הגורמים המטפלים בתינוק, וליווי יומיומי למשך חודשיים.


למה חודשיים?
כי  זהו פרק הזמן הדרוש כדי ללמוד מספיק התנהגוויות , לבחון מספיק תגובות ולראות את ההטמעה של המהלך הזה. אח"כ אתם כבר יכולים להמשיך מכאן.. כי יהיו כבר מספיק קווים למחשבה ופתרונות יצירתיים בדיוק בשבילכם!

ומה את חושבת שיקרה אם לא נצרוך תהליך ?
הרבה דברם עשויים לקרות,ביניהם העובדה שהמצב כנראה לא ישתפר מעצמו או לא ממש בקלות - הארוחות ימשיכו להיות ארוכות, הדאגה לגדילה כנראה לא תפוג, הלילות ימשיכו להיות טרופים והתינוק שלכם יגדל.כל שינוי שתרצו להטמיע יקח זמן ארוך  יותר....והחוויות ? הן ימשיכו להצטבר אך לא בטוח במקום הנעים שכולנו רוצים שהן יהיו.

מוזמנים להתקשר, אני מבטיחה להסביר אם יש עוד שאלות 
עדי 0545655232
אין תגובות:

הוסף רשומת תגובה

רשומות פופולריות